Září - Jak jsme se měli v družině a v klubu

Aktualizace: 15. říj 2019

Září bylo jak ve škole, tak i v družině a klubu ve znamení seznamování se. Přivítali jsme nové prvňáčky a také ve složení družiny se objevily nové tváře. Děti se tak postupně seznámily nejen navzájem, ale také s Janou H., Becky, Janou T., Zuzkou, Míšou, Lukášem, Tomášem a Evženem, kteří budou s dětmi v družině a v klubu po celý rok. Spolu s dětmi jsme vytvářeli a upevňovali si pravidla pro fungování družiny ve třídách, na zahradě, ale především v lese.


V lese


Prvních čtrnáct dní jsme společně v pondělí a úterý vyráželi do Milíčovského lesa. Zjistili jsme, jaké to je, přemístit se ve velkém počtu. Zvládli jsme přecházet silnici a stanovili si základní pravidla. V lese jsme hráli mnoho her. Díky některým jsme si zapamatovali pár nových jmen. Stali se z nás mrazíci, rybičky a rybáři. A když nás to přestalo bavit, stavěli jsme domečky pro skřítky nebo se učili vyřezávat s nožem.

Ve třetím týdnu jsme vyrazili objevovat Hostivařský lesopark. Abychom se tam dostali, bylo potřeba naučit se jezdit autobusem. I v tomhle lese se dají stavět domečky. Při stavění se nám hodila i pilka. Objevili jsme kouzlo hry na šiškovanou a opět se z nás stávají mrazíci, rybáři a rybičky. Protože už padají kaštany, začali jsme sbírat materiál na tvoření, aby nám byl les pořád nablízku, i když v něm zrovna nejsme.

Ve čtvrtém týdnu jsme objevovali Kunratický les u metra Roztyly. Abychom se tam dostali, bylo potřeba naučit se společně jezdit také metrem. Lezli jsme po stromech, hráli společné hry, už velmi zkušeně vyřezávali a nově tvořili mandaly pro zvířátka. Vítali jsme tak příchod podzimu a při té příležitosti si vysvětlili, co je to podzimní rovnodennost.

V pátém týdnu (to už vlastně říjnovém) nám plán objevit jinou část Kunratického lesa překazil silný vítr. Byl to týden otevřené družiny pro rodiče. A tak jsme využili rozmarů přírody a šli objevit Centrální park u metra Roztyly. Cestou jsme sbírali kaštany. Někteří z nás si přinesli draky. Ostatní se změnili opět na rybičky a rybáře. A když jsme byli unavení, četli jsme si o zvířátkách, která utekla z pražské zoo a vydala se na cestu domů do Afriky. V úterý nám počasí dovolilo vyzkoušet prolézací sítě, ale jen na chvilku. Pak nám připomnělo, proč s sebou máme nosit pláštěnky a mít ve skříňce oblečení na převlečení.Na zahradě


Nové děti pozvolna objevují možnosti zahrady. Seznámily se s domečky, které si vybudovali v předešlých letech jejich starší kamarádi. Společně pak s ostatními dětmi hrají fotbálek, košíkovou a další míčové hry. Nechybělo ani skákání přes gumu a společné seznamovací hry. Postupně zjišťují, že si mohou přinést koloběžku. S Becky se můžeme starat o zahrádku. Starší děti sdílejí svá prázdninová dobrodružství ve svých domečkách.

Když nám počasí nepřeje, hrajeme deskové hry, stavíme z kaply, hrajeme na flétnu, kytaru či klavír. Když máme pocit, že je toho moc, zalezeme do tiché místnosti u prvňáčků a společně si čteme. Postupně objevujeme možnosti nové knihovny.

Od poloviny září se nám postupně rozbíhají kroužky. Nejdřív jsme začali hrát na klavír a flétnu. Potom jsme si vyzkoušeli, jak můžeme tvořit z hlíny a ve výtvarné dílně. Postupně se přidalo i mnoho dalších kroužků. Děti mají možnost projektového okénka s Honzou nebo kreativního psaní s Ivou. Některé kroužky jsou v angličtině nebo španělštině. No zkrátka, je toho mnoho.


V dílničkách


Děti se s velkou chutí vrhaly do tvoření.

První týden jsme vyráběli míčky na žonglování z rýže a nafukovacích balonků. Děti si pak s nimi mohly hrát spoustu her, při nichž se mezi sebou lépe poznaly, procvičily si ruce a postřeh. No a někdy si také procvičily zametání ;o)

Druhý týden v září jsme tvořili na téma sklizně úrody. Děti pomocí bublinkové fólie barvily šablony jablíček, hrušek, kukuřice, mrkve… Nakonec vznikly i velké duhové obrázky.

Také jsme z krepáku tvořili kuličky na obrázek s hroznovým vínem.

Podzimní příroda nám začíná nabízet spoustu nádherného materiálu, takže třetí týden navlékáme kuličky jeřabin a hlohyně - vznikají nám barevné korále a náramky.

V lesní družině děti nasbíraly spoustu borovicových šišek, z nichž v dílničkách tvoříme roztomilé sovičky.

Další týden je kratší, protože se slaví svátek sv. Václava. Děti si jeho obrázek vybarvují jako omalovánku. Také je dál láká k tvoření spousta přírodního materiálu, který přinášejí z výprav do lesa.

Poslední týden, přelom září a října, věnujeme jablkobraní. Jablíčka dozrávají všude kolem nás, dokonce i na naší školní zahradě. Pouštíme se do výroby slaďoučkých křížal. Děti se učí používat kráječ na jablka a příborové nože. Chce to trpělivost, ale už sušíme tři velké pláty plné křížal ;o) Pak je v družině společně spořádáme!

Kromě toho vyrábíme jablíčka z vlny namotané na karton, nádherné tulipány z krepáku a růžičky, papírové ptáčky a další ozdoby z barevného podzimního listí.


Škola Můj Projekt – základní škola Praha, s. r. o. 

Chomutovická 1443/4

149 00 Praha 4

+420 608 948 311

skola@smp-jm.cz

Kontakt do družiny: +420 602 255 727

IČ: 24736490

IZO: 181033518

ID datové schránky: z5fud8i

Zásady ochrany osobních údajů

Žádost subjektu údajů

 

KURZY PRO VEŘEJNOST

  • Facebook - White Circle

© 2014–2020